Skautská pouť ke sv. Jiří

sv. jiří

V pátek 24.4. je mezinárodní den skautů. Všichni skauti v tento den vyrazí do ulic oblečení v kroji nebo alespoň s šátkem na krku, aby se přihlásili k tomu, že jsou skauti, a že jsou na to hrdí.
Proč tomu tak je? V tento den má svátek svatý Jiří, který je patronem všech skautů.

Kdo byl ale ten svatý Jiří? Pravděpodobně žil ve 3. století v Římské říši. Stal se vojákem a byl velmi schopný. Byl ale také křesťanem. Když císař nařídil pronásledování křesťanů, odmítl Jiří podílet se na podobných věcech a naopak se přiznal ke své víře. Za to byl mučen a nakonec zabit.
O svatém Jiřím později ještě vznikla legenda, která vypráví o tom, že se mu díky jeho víře podařilo zabít draka, který sužoval jedno království na východě. Můžete si ji přečíst třeba zde: http://www.abcsvatych.com/mesice/4/duben24.htm
Jiří se stal obrazem pravého rytíře. Byl odvážný a velkorysý. Nebál se stát za svou vírou a jít proti většině, i když to pro něj bylo nebezpečné. My, skauti se od něho můžeme učit, je to náš vzor. Proto si ho chceme připomínat a prosit o přímluvy.

V pátek 24.4. v 18:00 (příchod po 17:45) proběhne v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě mše svatá, kterou bude celebrovat pan biskup Karel Herbst. Na tuto skautskou pouť jste všichni srdečně zváni. Pojďme si společně připomenout odkaz svatého Jiří a prosit ho za budoucnost všech skautů. Přijďte prosím v kroji.