Středisko

Skautské středisko Keya Praha je sice relativně novým střediskem, neboť vzniklo teprve před třemi roky, ale navazuje na více než dvacetiletou činnost oddílu Keya, ze kterého také vzniklo. Sdružuje v sobě dva dětské oddíly (Anpetu a Hanyetu), jeden dospělácký oddíl (Wí mahel Ijája) a oddíl pro dospívající, tzv. roverský kmen (Tháka Okóka). Celkem se tak ke středisku hlásí zhruba 120 lidí.

Všechny názvy pochází z jazyka indiánského kmene Lakota, což vyjadřuje tradiční sepětí značky Keya s indiánskými kořeny skautingu. Při stavbě tábora nepoužíváme hřebíky a zakládáme si na tom.

Keya = želva

Anpetu = den

Hanyetu = noc

Wí mahel Ijája = soumrak

Tháka Okóka = Velký Chaos

Naše činnost by se dala rozdělit na tři hlavní části – celoroční schůzky, víkendové akce a letní i zimní tábory. Schůzky jsou každotýdenní dvouhodinová setkání dětí z jednotlivých skautských družin. Povětšinou se konají v naší skautské klubovně a jejím nejbližším okolí, příležitostně pak družiny vyrážejí v době schůzky na různá sportoviště, výstavy a podobně.

Víkendové akce se konají přibližně každý třetí víkend. Jedná se o jednodenní výpravy, celovíkendové „trojdenky“ a různé speciální akce. Výpravy jsou obvykle připraveny na jednoduchém půdorysu – družina či oddíl společně jedou někam do přírody a celou sobotu stráví chůzí, hraním her, sportováním a poznáváním okolí. Na některé výpravy pak zveme i rodiče dětí. Trojdenky bývají velmi různé. Někdy je trávíme na skautských základnách různě po republice, jindy se jedná o puťáky pěšky, na kole či na lodi. Mezi speciální akce pak spadají velké hry po Praze, různé skautské i neskautské soutěže (např. hudební soutěž Jupijou, florbalový turnaj Derwen cup či skautský Svojsíkův závod), dále také účast na různých dobročinných akcích jako každoroční úklid rokle za klubovnou ve spolupráci s místní školkou, Tříkrálová sbírka a podobně. V roce 2023 jsme také vyslali výpravu na celorepublikové setkání skautů – Jamboree.

Vrcholem naší činnosti jsou pak jednoznačně tábory. Týdenní tábor se pravidelně koná během jarních prázdnin, kdy vyrážíme do hor za sněhem. Zimní tábory se konají společně pro celé středisko. V létě pak každý oddíl zvlášť vyráží na skoro čtyřtýdenní tábor letní. To je také doba, kdy je nejvíce zúročena naše celoroční výchovná činnost. Děti jsou na dlouhou dobu zcela odříznuté od výdobytků civilizace i svých rodin a musejí se spolehnout na své dovednosti a také na své kamarády. Po táborech pro děti jezdí na naše tábořiště též oddíl dospělých, který se nese víceméně v duchu rodinného táboření. Roverský kmen pomáhá vedoucím na dětských táborech a sám vyráží na tábor putovní.

Zde pak píšeme, na kolik peněz rodiče skautská činnost vyjde

Roční členský poplatek: 1 900 Kč

Jednodenní výpravy: 50 – 100 Kč