Můj kroj

Víte, že… Skautský kroj má o dost víc možných součástí, než si asi myslíte? Můžete zkusit interaktivní stránku http://kroj.skauting.cz/ a přesvědčit se o tom 🙂

Košile

Je důležitá, vlastně hlavní součást kroje, protože stejnokrojové kalhoty nemáme. Košili doplňují vhodně dlouhé jednobarevné kalhoty či delší sukně, ale je to hlavně o ní. To na košili se přišívají všechny nášivky, odznaky, šňůrky a vůbec… Je tedy dobré mít košili, co dobře padne a to vůbec nemluvím o tom, že to má být opravdová krojové košile a ne košile po tátovi. Kroj je totiž slavnostní oblečení.

Víte, že… Košile pro holky mají na košili o dva knoflíky navíc? To je samozřejmě super, protože tyhle kovové knoflíky s liliovým znakem jsou opravdu speciální.

Košile se nosí zastrčené v kalhotách i venku, existují pánské košile i dámské halenky, s dlouhým i krátkým rukávem. A barva? Ta se v průběhu let měnila, od roku 2005 je oficiální hodně světlá písková, starší kroje jsou světle hnědozelené, žluté a taky tmavě žluté.

kroje

Šátek

Má vždycky stejný tvar, liší se barvy. Žlutá je pro světlušky a vlčata, hnědá pak pro skauty a skautky. Šátek může nést i znak střediska, tahle kruhová nášivka se přišívá dolů do středu na tu část šátku, která je na zádech.

nad a podKluci nosí šátek uvázaný přes límeček košile, holky zastrčený pod něj 🙂

Důležitý je způsob uvázání šátku. Vedoucí na fotkách používají turbánek, kožený nebo dřevěný kroužek, který spojuje cípy šátku. Druhou možností je uvázat si na šátku dobráček – uzel dobrého skutku. Víte jak na něj?

Vězte ale, že existuje spousta dalších barevných variant šátků, které může skaut získat. Třeba Klubíčko můžete nově potkat v šátku šedém, protože je absolventkou Lesní školy. Ve skříni má ale i růžový šátek s černým lemem z Obroku 2013 nebo světle modrý šátek se žlutým a tmavě modrým lemem, který získala na kurzu Oikos. Na další se jí můžete zeptat sami… 🙂

Levý rukáv

Levý rukáv košile zdobí důležité nášivky. Úplně nahoře je domovenka, nášivka ve tvaru obloučku s městem, kde skautujete. Pod domovenkou se může v malé čtvercové nášivce objevit i číslo oddílu – v našem případě 138. Číslo oddílu ale většinou nepřišíváme. Následuje nášivka se znakem oddílu. Je jedinečná a 100% Keya.

Víte, že… pod nášivkou se znakem oddílu může být i nášivka se znakem družiny?

rejdio

Pravý rukáv

Na rozdíl od levého rukávu, který vypadá u členů jednoho oddílu stejně, nášivky na pravém rukávu se hodně liší. Nemusí tam být žádné. Mohou tam být nášivky mezinárodních skautských organizací  WAGGGS (Světová asociace vůdkyň a skautek) nebo WOSM (Světová organizace skautského hnutí).

wosm

Dále tam můžou být nášivky odborností, kterých jsou desítky. Můžete se na ně podívat na junshopu. 🙂

S čím se častěji setkáte i na krojích v našem oddíle a o co můžete usilovat jsou Tři orlí pera. Zkoušku tří orlích per skauti skládají jen na táboře (zahrnuje den mlčení, den bez jídla a den mimo tábor).

Na pravý rukáv se umísťují i nášivky lesních škol.

Pravá kapsa

Těsně nad pravou kapsou může být přišitá mezinárodní domovenka, obdélníková nášivka s nápisem CZECH REPUBLIC a vlajkou. To aby bylo poznat odkud pocházíte, až pojedete na některé z mezinárodních skautských setkání. 🙂

Nad mezinárodní domovenkou můžou být přišité nášivky z velkých akcí, jakou je třeba Obrok, nebo právě mezinárodní skautská setkání jamboree. U nás v oddíle se s tím moc nesetkáte, ale pro představu, takhle vypadá česká nášivka z Central European Jamboree (o něm čtěte v Keya Knize 2014). Tyto nášivky se někdy po roce od akce zase odšívají.

Víte, že… existují nášivky za plnění jednotlivých částí stezky? Přišívají se právě na pravou kapsu. V oddíle je ale v praxi nepoužíváme.

Levá kapsa

Uprostřed nad levou kapsou se nosí kovový slibový odznak pro světlušky, vlčataskauty a skautky. Odznak skautek má navíc modré nekovové pozadí ve tvaru trojlístku. Pod slibovým odznakem na kapse (na části, která ji zavírá), je možné nosit lipové lístky. Tyto malé kovové knoflíky udávají počet let, který jste zatím prožili ve skautu. Existují lístky symbolizující 1 rok, 5 let, 10 let a 25 let, které se liší barvou. Přišívají se vždy tak, aby na levém okraji byl lístek představující nejdelší dobu.

Ve středu samotné kapsy nosí absolventi čekatelských kurzů čekatelský odznak. Pokud absolvují i vůdcovský kurz, nahradí ho odznak vůdcovské zkoušky.